تبلیغات
دارو گیاهی سبزدارو - پروستات و اطلاعات تکمیلی ( بخش پنجم و نهایی )
دارو گیاهی سبزدارو
معرفی محصولات شرکت سبز دارو
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


عرض سلام و ادب خدمت هموطنان عزیزم. بنده حیدر عامری عضو کوچکی از خانواده بزرگ سبز دارو هستم و هدفم از راه اندازی این وبلاگ معرفی بیشتر محصولات به پزشکان و داروسازان محترم و همچنین هموطنانم است. سلامت شما خواست قلبی و امید ماست. شاد باشید. سپاس

مدیر وبلاگ :حیدر عامری
نویسندگان
فصل پنجم:
سرطان پروستات


نحوه تشخیص سرطان پروستات
تفاوت بین سرطان پروستات و بزرگی خوش خیم پروستات ( BPH )، آن است که سرطان میتواند به خارج از پروستات رشد کرده، بافتهای اطراف آن را درگیر ساخته و همچنین به سایر قسمتهای بدن هم انتشار یابد. ( متاستاز بدهد ) به خصوص میتواند به استخوانها سرایت کرده و موجب درد و حتی شکستگی آنها گردد. گاهی اوقات، خود سرطان پروستات ممکن است باعث علائم پروستات نشود! و اولین علامت بیماری ممکن است در سایر قسمتهای بدن دیده شود.

پزشک وقتی پروستات شخص را لمس و معاینه میکند و در آن حالت سفتی و نا منظمی غیر طبیعی احساس میکند، یا وقتی مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات خون وی بالا میرود، به وجود سرطان پروستات مشکوک میشود. در چنین مواقعی پزشک درخواست سونوگرافی میکند.
گاهی اوقات بیمار به هر علتی نیاز به عمل جراحی برداشتن پروستات از طریق پیشابراه ( TURP ) پیدا میکند که بعد از عمل جراحی و برسی میکروسکوپی (پاتولوژی) بافت پروستات، مشخص میگردد که به سرطان پروستات هم مبتلا میباشد. اسکن استخوان برای کشف این نکته که آیا سرطان به استخوانها هم انتشار یافته ، انجام میگیرد. این کار با تزریق یک مقدار جزئی از ماده رادیو اکتیو به بیمار صورت میگیرد. قسمتهایی از استخوان که فعال هستند این ماده رادیو اکتیو را جذب میکنند که در هنگام اسکن استخوان مشخص میگردد. اسکن یک آزمایش اختصاصی برای کشف سرطان نمیباشد زیرا در بعضی از وضعیت های خاص مثل التهاب مفاصل (آرتریت ها)، شکستگی های التیام یافته استخوان و نیز بیماریهای خوش خیم استخوان هم جذب این ماده توسط استخوان افزایش میابد.

نحوه درمان سرطان پروستات
اگر سرطان در مرحله اولیه باشد و هنوز به جاهای دیگر گسترش نیافته باشد، برداشتن یا انهدام توده سرطانی، میتواند باعث درمان بیماری شود. تا همین اواخر، این عمل تنها کاری بود که برای مبتلایان به این سرطان میشد انجام داد و در صورتی که سرطان به جاهی دیگر انتشار یافته بود، کار زیادی نمیشد انجام داد. با این حال، امروزه درمانهای متعددی وجود دارد که میتوان سرطان را در صورتی که به جاهای دیگر هم گسترش یافته باشد، منهدم یا کوچک کرد. سرطان پروستات یکی از اولین انواع سرطان بود که برای آن درمان خاصی ابداع شد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات

امروزه تبلیغات زیادی در مورد یک آزمایش نسبتا جدید خون به نام "آنتی ژن اختصاصی پروستات" میشود که از آن به عنوان یک روش تشخیص زودرس سرطان پروستات یاد میشود. دانستن مطالبی در مورد این آزمایش، اهمیت زیادی دارد.
آنتی ژن اختصاصی پروستات ماده ای است که فقط توسط پروستات ساخته میشود و قسمتی از مایعی میباشد که پروستات به منی اضافه میکند.
مقداری از آنتی ژن اختصاصی پروستات به داخل خون ریخته میشود، که میتوان مقدار آن را اندازه گیری کرد. وجود ماده آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان طبیعی است. وقتی که یک پزشک درخواست آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات میکند، او میخواهد بداند که دقیقا چه مقدار از آن درون خون وجود دارد. مقدار این آنتی ژن از پروستات نشت میکند. هر چه پروستات بزرگتر باشد، مقدار آنتی ژن که به داخل خون نشت میکند هم بیشتر است. بنابر این با افزایش سن در آقایان، پروستاتشان هم بزرگتر میشود و مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات هم در خونشان اضافه تر میشود.
 بعضی از بیماریهای پروستات باعث میشوند که مقدار نشتی این آنتی ژن به داخل خون بیشتر شود. این وضعیت در سرطان پروستات دیده میشود. و به همین دلیل است که برای کشف سرطان پروستات در افراد، از آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات استفاده میشود.
سایر بیماریهای پروستات حتی باعث نشت بیشتر آنتی ژن پروستات میشوند. مثلا، وقتی که پروستات دچار عفونت میشود. یا بعد از عمل جراحی پروستات و یا حتی به دنبال یک معاینه با سیستوسکوپ یا وصل کردن سوند، همگی میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات را میافزاید.
از آنجایی که افراد مسن تر پروستات بزرگتری هم دارند و همچنین بیشتر دارای بیماریهای غیر سرطانی مثل التهاب پروستات ( پروستاتیت ) میباشند، میانگین آنتی ژن اختصاصی پروستات در آقایان بالاتر از 75 سال بیشتر از آقایان 55 ساله است. بنابر این اگر آنتی ژن اختصاصی کسی بیشتر از حد طبیعی باشد، این بدان معنی نیست که او حتما دچار سرطان پروستات است، بلکه ممکن است که دچار بی پی اچ شده باشد، که تشخیص آن با پزشک متخصص است.
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات برای پی بردن به وجود سرطان پروستات بسیار مفید است اما نتایج این آزمایش باید به دقت تفسیر شود. اگر مقدار آنتی ژن خیلی بالا برود، معمولا نشانگر سرطان پروستات است. اگر فقط اندکی بالا برود، باید آن را به حساب بزرگ شدن یا سایر بیماریهای پروستات گذاشت. قطعا قبل از اینکه تشخیص سرطان پروستات را برای فردی بتوان اعلام کردباید آزمایشهای بیشتری انجام گیرد. تشخیص معمولا با نمونه برداری (بیوپسی) از پروستات با استفاده از یک سوزن باریک و مشاهده آن در زیر میکروسکوپ تائید میگردد.


اسکن اولتراسوند ترانس رکتال
با استفاده از یک وسیله کوچک که از طریق مقعد وارد روده راست روده میشود، وضعیت پروستات با استفاده از سونوگرافی برسی میشود که به این روش اسکن اولتراسوند ترانس رکتال گفته میشود. در صورت نیاز میتوان با استفاده از یک سوزن باریک از این طریق، نمونه کوچکی از پروستات را برداشت و برای آزمایشات میکروسکوپی به پاتولوژی فرستاد. از این روش وقتی استفاده میشود که یک اندازه دقیق از پروستات را لازم داشته باشیم یا اینکه به سرطان پروستات مشکوک باشیم.

اشعه ایکس و سونوگرافی
استفاده از اشعه ایکس در آزمایش اوروگرام داخل وریدی یا IVU سابقا برای آقایانی که دچار بیماری پروستات میشدند به کار میرفت. در این آزمایش با تزریق یک ماده حاجب به داخل ورید، وضعیت کلیه ها و مثانه  و مجاری ادراری برسی میشد. اما امروزه از این آزمایش در موارد خاصی ( مثلا در هنگام وجود خون درون ادرار ) استفاده میشود.
عکس ساده بیوگرافی از شکم هم میتواند سودمند باشد و به ویژه برای مشاهده سنگ در کلیه ها یا مثانه مفید میباشد. همچنین اندازه مثانه در این عکس دیده خواهد شد و بنابر این بعد از ادرار کردن، عکس باید گرفته شود، تا مشخص شود که آیا مثانه به طور کامل از ادرار خالی شده یا نه.
 استفاده از سونوگرافی برای کلیه ها هم بسیار آسان میباشد که این کار با قرار دادن یک وسیله کوچک در پشت و جلوی شکم به راحتی انجام میشود. از سونوگرافی میتوان برای فهمیدن این نکته که چه مقدار از مثانه از ادرار خالی شده است استفاده میشود.


اندازه گیری سرعت جریان ادرار
اگر پروستات جلوی خروج ادرار از مثانه را گرفته باشد جریان خروج ادرار کند میشود. برای اندازه گیری میزان جریان خروجی ادرار دستگاهی وجود دارد که روش کارش بسیار آسان است. شما در محفظه ای به شکل قیف ادرار میکنید و دستگاه سرعت جریان آن را میسنجد. چون این آزمایش فقط زمانی از دقت کافی برخوردار است که مقادیر نسبتا زیادی ادرار در مثانه موجود باشد، بهتر است قبل از آزمایش حتما مقدار زیادی مایعات میل کنید.

اثرات نخل اره ای
- اثرات ضد التهابی، ضد تکثیر بیمارگونه سلول هل و ...
- روش کارش همانند داروی شیمیایی فیناستراید است. یعنی باعث مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز و کاهش رشد پروستات، با جلوگیری از تبدیل تستسترون به DHT
از فیناستراید بهتر تحمل میشود و عوارض کمتری دارد.
- مقدار عقیمی (Impotency) بسیار کمتر از فیناستراید دارد.
- بر خلاف فیناستراید سطح PSA را کاهش نمی دهد.
* ماده موثره این گیاه به خوبی شناخته نشده است و لی گمان میرود که اسیدهای چرب و استرول ماده اصلی آن باشد.
* این عصاره سالها است که در آمریکا و اروپا مصرف میشود.
نوع مطلب :
برچسب ها : آنزیم 5 آلفا ردوکتاز، تستسترون، فیناستراید، IMPOTENCY، نخل اره ای، آنتی ژن اختصاصی پروستات، پاتولوژی،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 6 بهمن 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی